نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان و امام جمعه بندرعباس حجت الاسلام و المسلمین محمد عبادی زاده در هفتمین همایش امام زین العابدین (علیه السلام) به بررسی نقش و جایگاه علمی و فرهنگی اندیشه امام سجاد (علیه السلام) پرداخت.

تلاش در جهت معرفی صحیفه سجادیه چه جایگاهی دارد؟

بی شک خدمت به امام سجاد«علیه السلام» و تلاش در جهت معرفی هر چه بهتر صحیفه سجادیه، جزو بهترین خدمت ها و عبادات به شمار می رود،در این زمینه باید به سخنان مقام معظم رهبری توجه نمود که در بیانیه گام دوم انقلاب، بر روی سه مسأله انسان سازی، جامعه سازی و تمدن سازی تأکید بسیار فرمودند و ما اگر به روش و سیره امام سجاد«علیه السلام» و نیز مضامین عالی صحیفه سجادیه دقت کنیم، متوجه می شویم که دقیقاً همین سه رویکرد اصلی در کلام و سیره حضرت بسیار بارز و مشهود است.

امام سجاد (علیه السلام) چگونه زمینه جامعه سازی را فراهم می کردند؟

حضرت سیدالساجدین«علیه السلام» در دوران خاص و سختی که قرار داشتند در راستای پر کردن خلأ معنویت، دست به تربیت نیروی انسانی مؤمن زدند و با کادرسازی زمینه جامعه سازی بر اساس رویکرد هدایتگرانه اهل بیت«علیه السلام» را فراهم نمودند.

در جامعه امروز چه چیز عامل ساخت جامعه می شود؟

آن چه قابل توجه است این است که نیروی انسانی مؤمن و مجرب، مقدمه تشکیل تمدن نوین اسلامی است که در رهنمودهای رهبر معظم انقلاب بسیار این مهم مورد توجه قرار گرفته است.

نتیجه نهضت علمی امام سجاد (علیه السلام) چه بود؟

حضرت سجاد«علیه السلام» با نهضت علمی و فرهنگی و اعتقادی خویش به مقابله با کسانی برخاست که به دنبال منزوی کردن مکتب اهل بیت«علیه السلام» در جامعه اسلامی بود و ایشان در راستای رفع خلأ معنویت، کادرسازی را هدف خویش قرار داده بود.

صحیفه سجادیه چگونه می تواند راهنمای امروز ما در راستای نشر معارف اهل بیت باشد؟

1: الگوگیری از صحیفه سجادیه:

ما با الگوگیری از صحیفه سجادیه می توانیم در راستای نشر معارف اهل بیت«علیه السلام» به دنبال تربیت نیرو باشیم، کما این که امام سجاد«علیه السلام» نیز در پرتوی دعا و مناجات و فعالیت های فرهنگی به تربیت نفوس پرداختند.

2: مدد گرفتن از صحیفه سجادیه:

ما اگر بخواهیم با زبان فطرت با مردم دنیا سخن بگوییم راهش این است که از صحیفه سجادیه و بیان حضرت مدد بگیریم چرا که این گوهر و گنجینه ارزشمند زمینه ساز رشد و تحول و تعالی در انسان هاست.

کلام پایانی

به یاری حق تعالی باید بکوشیم که به مدد صحیفه سجادیه و دیگر معارف ائمه اطهار«علیه السلام» زمینه رشد و سعادتمندی دنیا و آخرت خود را فراهم کرده و جهانیان را با معنویت ناب قرآن و اهل بیت«علیه السلام» به خوبی آشنا کنیم.

****

منبع: سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین محمد عبادی زاده نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان و امام جمعه بندرعباس در هفتمین همایش زین العابدین (علیه السلام) مرداد 1400 قم

به نقل از: خبرگزاری شبستان

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید