حجت الاسلام و المسلمین احمد بصیری سخنران و پژوهشگر مذهبی، در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه هر امام رسالت و وظیفه خویش را انجام می‌دهد، مطرح کرد: هر امامی رسالت و وظیفه خاص خویش را دارد یکی مانند امام حسن (عليه السلام) به اجبار تن به صلح می‌دهد، دیگری مانند اباعبدالله (عليه السلام) برای احیای دین جدش تن به جهاد و شهادت داده و یکی هم مانند امام سجاد (عليه السلام) تمام عمرش راه با تبیین و تزریق دعا به کالبد جامعه رسالت خودش را پیاده می‌کند.

وی افزود: بعد از قرآن و نهج البلاغه بهترین گنجینه ارزشمندی که در اختیار مسلمانان به‌خصوص شیعیان قرار دارد صحیفه سجادیه است که حدود ۵۴ دعا در این کتاب ارزشمند ذکر شده است. امروز جایگاه و ارزش دعا به حدی است که حتی افرادی که با مرز‌های اعتقادی ما فاصله زیادی دارند به عنوان یک راهکار برای رفع بیماری‌های روحی و روانی این گوهر گرانقدر را تجویز کرده‌اند.
این پژوهشگر مذهبی ادامه داد: امام سجاد (عليه السلام) به زیباترین شکل در این دعا‌های آسمانی شرایط انسان مانده در عالم خاک را به گونه‌ای ترسیم کرده‌اند که برای برون رفت از مشکلات می‌تواند با توجه به این دعا‌ها و تمسک به آن‌ها از فرورفتگی در خود بیرون بیاید و خودش را با حیاط زلال حضرت حق ارتباط بدهد و جایگاه خویش را در این دنیای فانی پیدا کند.

حجت الاسلام بصیری گفت: امام قسمتی از دعا‌های خویش در صحیفه را به مکارم اخلاق اختصاص دادند که زیباترین نکات بندگی پروردگاردر آن‌ها مطرح شده است، نکته ظریفی که باید به آن اشاره کرد این مطلب است که تمام دعا‌هایی که امام زین العابدین (عليه السلام) بیان می‌کنند ابتدا با ذکر صلوات بر پیامبر (ص) و آل او شروع می‌شود، زیرا در روایات آمده است اگر دعایی بخواهد مستجاب شود ابتدا با ذکر صلوات آن را شروع کنید. امام سجاد (عليه السلام) در این ادعیه عجز وجودی انسان را در مقابل خدایی که همه عظمت‌ها مختص به اوست قرار می‌دهد و فقر وجودی خودش را در کنار این خدای بزرگ نشان می‌دهد.

وی در پایان گفت: دعا زیبا‌ترین حلقه ارتباط انسان رها شده در عالم خاک با پروردگار است و می‌تواند برای انسان پیامد‌های بسیار سازنده و ماندگاری داشته باشد. امام سجاد (عليه السلام) می‌فرمایند اگر همه هستی از بین برود و من بمانم در کنار قرآن، از هیچ چیزی نمی‌ترسم یعنی با قرار گرفتن قرآن ناطق (اهل بیت) در کنار قرآن خداوند انسان از پوچ گرایی شده و مسیر هدایت را پیدا می‌کند.

در ادامه شما می‌توانید صحبت‌های حجت الاسلام احمد بصیری را مشاهده کنید:

حجت الاسلام و المسلمین سید جلال موسویان سخنان و کارشناس مذهبی هم در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره اهمیت موضوع دعا گفت: یکی از بالاترین امتیازات که خداوند نصیب شیعیان کرده، مسئله دعا است. در ماه‌های مختلف مانند ماه رجب، شعبان و رمضان از دعا‌های مختلفی استفاده می‌کنیم، امام سجاد (عليه السلام) در مدت ۳۴ سال امامتشان مسئله دعا را به صورت تخصصی مطرح کردند مخصوصاً دعا‌هایی که در مشکلات زندگی به کار ما می‌آید به عنوان مثال کسانی که خودشان را مقید کنند به مناجات خمس عشر امام سجاد (عليه السلام) کنند از قساوت قلب خارج می‌شوند و دلشان به رفت الهی نزدیک می‌شود.وی افزود: ریشه همه عبادت‌ها دعاست، افرادی به محضر امام سجاد (عليه السلام) می‌آمدند و از خداوند طلب فرزند داشت امام به آنان دعا یاد می‌دادند، همچنین برای مرزداران، برای کسانی که مضطر بودند امام به آنان نیز دعا یاد می‌دادند. دعا‌های امام سجاد (عليه السلام) فقط به زمان گذشته اختصاص ندارد بلکه در این روز‌های سخت بیماری و گرفتاری که مردم در رنج و سختی هستند دعای هفتم صحیفه سجادیه برای رفع غم و غصه می‌تواند راهگشا باشد.

در ادامه شما می‌توانید صحبت‌های حجت الاسلام سید جلال موسویان را مشاهده کنید:

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید