حجت‌الاسلام و المسلمین «جواد اسماعیل نیا» در روزهای پایانی برگزاری یازدهمین کنگره بین المللی امام سجاد (علیه السلام)، چهارشنبه 10 شهریور در جریان برگزاری نشست تخصصی مجازی با موضوع «جایگاه اخلاق و معنویت در سیره سیاسی اجتماعی امام سجاد«علیه السلام»» ضمن بیان مصادیقی از سیره آن امام همام در نقش دادن به اخلاق و معنویت در مسائل اجتماعی، سیاسی، اظهار کرد: سیره آن حضرت الگویی به تمام معنا برای جامعه امروز است.

رفتار بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران امام خمینی(ره) در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی چگونه بود؟

امام جمعه بندر لنگه در ادامه به رفتار اخلاق‌مدارانه بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران امام خمینی(ره) در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی اشاره کرد و افزود: در جامعه اسلامی اخلاق، محور و مدار است و همه امور باید حول آن باشد. مثلاً امام خمینی(ره) با وجود اینکه حزب بعث بارها بیمارستان‌ها و نمازهای جمعه و شهرهای ایران را بمباران می‌کردند، هیچگاه اجازه بمباران شهرهای عراق را نمی‌داد و می فرمود ما مسلمانیم و در جنگ هم باید اخلاق اسلامی را رعایت کنیم، اما از سال ۶۴ به بعد نظامی برای ایجاد رعب در دل دشمنان لازم بود و گاهی به برخی از شهر های عراق با جنگنده های ایرانی حمله شد، البته امام مشروط موافقت کرده و فرمود: «به شرط اینکه ۷۲ ساعت قبل از آن اعلام شود تا مردم بی گناه آنجا را تخلیه کنند. سعی کنید مراکز عمومی و مقدس مورد هدف قرار ندهید، فقط پادگان ها و تجمعات نظامی بعث را مورد هدف قرار دهید» و این رویکرد امام(ره) یعنی رعایت اخلاق و معنویت در بحبوحه جنگ.

اهمیت و جایگاه انقلاب اسلامی چگونه است؟

انقلاب اسلامی خورشید فروزان دین‌گرایی در هندسه جهانی بود که همه معادلات مادی را به هم ریخت سازمان اخلاق‌مداری به نام جبهه مقاومت حول مغناطیس پرجاذبه جمهوری اسلامی از برکات اخلاق‌گرایی نظام جمهوری اسلامی است.

سخن پایانی: گام دوم انقلاب

گام دوم انقلاب چله اخلاق سالاری در بین مسئولان نظام اسلامی خواهد بود. استقرار مجلس و دولت انقلابی انتخاب مسئولان متخلق و جهادی توسط رئیس‌جمهور نوید این مدعا است در گام دوم انقلاب جایی برای مسئولان مادی گرا ،لیبرال و مبتلا به دنیا طلبی وجود نخواهد داشت.
****
واحد خبر و اطلاع رسانی مرکز تخصصی صحیفه سجادیه
مجموعه سخنرانی های یازدهمین کنگره بین المللی امام سجاد (علیه السلام) شهریور 1400 

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید