حجت الاسلام «حبیب الله صالحی» در 11 شهریور 1400 در نشستی با موضوع «بررسی تاثیر دعا در امیدبخشی و بهبودی بیماری های جسمی با توجه به ادعیه امام سجاد «علیه السلام»» که در بستر فضای مجازی برگزار شده بود، گفت: حقیقت دعا، تلاوت و شیرینی سخن با خداوند تبارک و تعالی است و زیباترین منظره در این دنیا منظرره ای است که انسان در پیشگاه خداوند دست به دعا برمی دارد.

دستاوردهای دعا در زندگی انسان چیست؟

دعا در زندگی انسان مساله مهمی است و ریشه در سرشت و فطرت او دارد چرا که انسان در زمان گرفتاری و شرایط بحرانی توجه بیشتری به خداوند متعال دارد.
 دعا در حقیقت دو دستاورد مهم در زندگی انسان دارد:

1) آرامش روحی

یکی از این دستاوردها این است که دعا به انسان آرامش روحی و روانی می دهد و این امر فوق العاده مهم است چرا که انسان در همه حال به این آرامش نیاز دارد.

2)بیان حاجات

دستاورد دوم دعا مطرح کردن حاجت ها و خواسته های انسان در پیشگاه خداوند تبارک و تعالی است.

جایگاه دعا در دستورات دین اسلام چیست؟

دعا در دستورات دین اسلام از جایگاه ویژه ای برخوردار است، به خصوص مکتب شیعه در میان مکاتب و مذاهب در زمینه دعا از نظر منابع و روایات غنی ترین مکتب است و ادعیه هایی از بزرگان دین به جای مانده است که صحیفه سجادیه امام سجاد «علیه السلام» از منابع مهم و دارای مضامین ارزشمند و حاوی دعاهای بلند و متعالی است.

مضامین سازنده در دعاهای صحیفه سجادیه

مضامنین سازنده ای در دعاهای صحیفه سجادیه آمده است، امام سجاد «علیه السلام» در دعای 23 صحیفه سجادیه که دعای «عافیت، تندرستی و سلامتی» نام دارد به نکته ارزشمند حیاتی اشاره فرموده اند و آن جایگاه عافیت و سلامتی در زندگی انسان است زیرا برا رسیدن به مراحل کمال، عافیت و تندرستی بسیار ارزشمند است.

اصلی ترین دعاهای انسان کدام است؟

 سلامتی و عافیت از دعاهای اصلی انسان هاست، در میان عامه مردم به سلامتی و تندرستی زیاد بها داده نمی شود در حالی که این دو نعمت در زندگی انسان بسیار ارزشمند است.

در شرایط شیوع ویروس کرونا در جامعه چه باید کرد؟

حجت الاسلام صالحی با اشاره به شرایط کنونی جامعه، شیوع بیماری ویروس کرونا و عدم رعایت دستورالعمل های بهداشتی توسط برخی از مردم، خاطرنشان کرد: کسانی که با عدم رعایت پروتکل های بهداشتی سلامتی خود و دیگران را به خطر می اندازند در عمل نشان می دهند که در حقیقت سلامتی که بزرگترین نعمت خداست را نادیده گرفته اند زیرا سلامتی ریشه اصلی فعالیت ها و تکامل انسان در زندگی است.

اهمیت عافیت و سلامتی در نظر امام سجاد (علیه السلام)

در این زمینه ، حضرت سجاد (علیه السلام) در دعاهای متعددی به بیان و توضیح پرداخته اند از جمله:

دعای بیست و سوم صحیفه سجادیه:

امام سجاد «علیه السلام» در فراز آغازین دعای 23 صحیفه سجادیه از خداوند متعال در قبال عافیت و سلامتی شکرگزاری و سپاسگزاری می فرماید و در ادامه دعا این عافیت را هم برای زندگی دنیوی و هم اخروی درخواست می کنند که این حاوی این نکته ارزشمند است که عافیت تنها به زندگی دنیوی اختصاص ندارد بلکه آخرت نیز اهمیت دارد.

دعای پانزدهم صحیفه سجادیه:

این محقق با اشاره به دعای 15 از صحیفه سجادیه تاکید کرد: این فراز از دعا به ما می آموزد که سلامتی و صحت چقدر ارزشمند است که امام سجاد «علیه السلام» خاضعانه برای آن سپاسگزاری می کند و در این فراز به دو نکته مهم اشاره می فرمایندو آن این است که هم در حال تندرستی و هم در حال بیماری باید خداوند را شکرگزاری کرد.
این دعا درس بزرگی به انسان ها و به ویژه مومنین می دهد و آن این است که در بستر بیماری و مریضی باید تحمل و بردباری داشته باشند و در عین حالی که شفای خود را از خداوند متعال درخواست میکنند، تحمل و بردباری نیز داشته باشیم.

درس بزرگ امام سجاد (علیه السلام) در مورد سلامتی به مسلمانان چیست؟

درس بزرگی که امام سجاد «علیه السلام» به ما می دهد این است که وقت بیماری نباید زبان به شکایت بگشاییم و باید بردبار باشیم و این برای شرایط کنونی و شیوع بیماری ویروس کرونا که روزانه میلیون ها نفر را مبتلا می کند، بسیار حیاتی است چراکه دارو و دعا مکمل یکدیگر هستند.
****
واحد خبر و اطلاع رسانی مرکز تخصصی صحیفه سجادیه
مجموعه سخنرانی های یازدهمین کنگره بین المللی امام سجاد (علیه السلام) شهریور 1400 

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید